تبلیغات
تحقیق و پروژه های روانشناسی - تحقیق تاریخچه پیدایش کاراته در ایران و جهان

امروز:

تحقیق تاریخچه پیدایش کاراته در ایران و جهان

تحقیق تاریخچه پیدایش کاراته در ایران و جهان   شامل  55 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد تاریخچه پیدایش کاراته در ایران و جهان  می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

مقدمه

در این مقاله ابتدا مقدماتی در مورد ورزش، تاریخچه کاراته جهان و چگونگی ورود آن به ایران، تاسیس فدراسیون کاراته در ایران، آیین نامه اجرای لیگ کاراته ایران، تماشاگران، تاثیرات تماشاگران و ماهیت وظیفه حرکتی، انگیزش، عوامل موثر بر حضور تماشاچیان، ارائه خدمات به تماشاچیان، انگیزه ها، عوامل موثر و کاربردی، مروری در بخش پیشینه تحقیق، تحقیقات ارائه شده در داخل و خارج از کشور پرداخته می شود.

۲-۱ کاراته

۲-۱-۱ تاریخچه پیدایش کاراته در جهان:

حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد در یونان باستان آموزش دفاع شخصی به شکل تکنیک های توسعه یافته وجود داشته که به آن پریک و پانکرشین می گفتند و در آن طریقه مشت زنی، حرکات پا، کشتی و نیز استفاده از اسلحه آموزش داده می شد. تاریخ نگاشت است که حدود هزار سال قبل از میلاد در کشور هند کلاس آموزشی مبارزه وجود داشته بنام کشاتریا که به نظر می رسد در آن کلاس فنون رزمی تدریس می شده.

در قرن ششم راهبی هندی به نام بودیدهاراما که اولین رئیس طایفه چان بود از کامچی پورام نزدیک مادراس پای پیاده سراسر هیمالیا را به منطقه شمالی چین هونان طی کرد و در آنجا در معبد شائولین که در سونگ شان در شورینجی قرار داشت اقامت نمود و در مدت اقامتش یک سری تمرین هجده تایی را که اکی کین کیووسن زومی کیو نامیده می شد را به کشیشان معبد آموزش داد که این آموزش شامل حرکات حیوانات واقعی و یا افسانه ای بوده است که گویی جنبه عبادت داشته. تمرینات بودیدها راما ( که در زبان ژاپنی داروماتاشی و در زبان چینی تامو خوانده می شود) این حرکات بعدها بصورت دفاع از خود تبدیل شد و نام آن را مشت معبد شائولین گذاشت. به همین خاطر معبد شائولین محل تولد هنرهای رزمی توسعه یافته است.

پس از برقرار روابط بین چین و اوکیناوا در دوران پادشاهی ساتو در سال ۱۳۷۲ سی و شش خانواده از چین به اوکیناوا آمدند تا تبادل فرهنگی داشته باشند در بین این افراد کسانی بودند که در هنرهای رزمی مهارت داشته که پس از سکونت در دهکده کومه در اوکیناوا رشد و علاقه به کمپوی چینی بیشتر شد.

در سال ۱۴۲۹ اوکیناوا تحت فرماندهی شوهانشی قلمرو مستقلی پیدا کرد و این جزیره ارتباط خوبی توسط بازرگانان خود با دیگر کشورها برقرار کردند. (حاجی محمدیان،۱۳۷۹، ۱۹)

پس از انقراض سلسله شو در سال ۱۴۷۰ و روی کار آمدن سلسله جدید به فرماندهی شوشین در سال ۱۴۷۷ حکم ممنوعیت استفاده از اسلحه صادر گردید. و این امر باعث شد که مردم به سمت یادگیری هنرهای رزمی روی آورند.در نتیجه در سال ۱۶۹۲ جبهه متحد ایجاد شد و شیوه جدید مبارزه که به سادگی “ته” به معنای دست خوانده می شد بوجود آمد. در سال های اول تمرینات ته در خفا و پنهانی انجام می گرفت چرا که طبق قانون هنرهای اوکیناوائی ممنوع بوده است. اما تمرینات ته در سه مدرسه پیشرو ته که در شوری، ناها و توماری واقع شده بودند، پنهانی به کار خود ادامه می دادند. ته دو ویژگی مهم داشت اول اینکه ته بعنوان هنری شناخته شد که فقط تعداد کمی برگزیده و انتخاب می کردند. دوم اینکه هدف آن فقط کشتن و ناقص کردن شخص بود بی نهایت وحشیانه گردید.

بالاخره در سال ۱۸۷۵ اوکیناوا قسمتی از امپراطوری ژاپن گردید و بین سال های ۱۷۸۴ تا ۱۹۰۳ کاراته جایگزین ته که شکل های اصلی نبرد اوکیناوا بود شد.

بعد از این دوران روش ها و سیستم های مبارزه توسط افراد مختلف شروع به تکامل نمود و چون این افراد که تعداد آنها بسیار کم بود و با تفکرات شخص خود بر روی تکنیک ها کار می کردند لذا سبک های مختلف که امروزه نیز بطور گسترده در دنیا جایگاه ویژه ای پیدا کرده است ایجاد گردید که شامل:

شوتوکان: گیچین فوناکوشی

شیتوریو: کنوامابونی

وادوریو: هیرو نوی اوتسوکا

گوجوریو: چوجون میاگی (همان منبع)

۲-۱-۲ تاریخچه کاراته در ایران:

تاریخ دقیقی از هنرهای رزمی بخصوص کاراته در ایران بصورت نوشته ای در دست نیست و تا کنون نکات چندانی پیرامون تاریخچه ورود کاراته به ایران و دیگر ویژگی های آن نوشته نشده و فقر منابع مطالعاتی پیرامون این ورزش یکی از مسائلی است که هر شخص علاقمند به تحقیق یا دوستدار کاراته را با این امر مواجه می سازد. متاسفانه کتابهای معدود در این زمینه وجود دارد که اکثرا برگرفته شده یا ترجمه شده از کتابهای خارجی است که فقط دربردارنده اطلاعات پیرامون کاراته می باشد. کتابی بنام ” کاراته از بدو تولد تا تکامل” در مورد کاراته ایران نگاشته است. ایران جزء یکی از کشورهایی است که علاقه زیادی به هنرهای رزمی داشته و از قدیم الایام در این رشته فعالیت می کردند. کاراته در دهه چهل توسط شخصی بنام ایوب ماشینچیان در کاخ جوانان بصورت ابتدایی تمرین می شود است.

در همان سالها شخصی بنام فرهاد وارسته به جهت ادامه تحصیل راهی آمریکا می شود و همزمان با تحصیل در رشته کاراته نیز نزد اساتید ژاپنی این هنر را فرا می گیرد. پس از اخذ درجه دکترا در رشته علوم سیاسی و کمربند مشکی در کاراته در سال ۱۳۴۴ وارد ایران شد. و شروع به آموزش کاراته بصورت پراکنده می نماید. پس از یکسال در باشگاه رضایار که بعدها به آکادمی کاراته نامگذاری شد برای تعلیم اختصاصی کاراته سبک ” کان ذن ریو” تاسیس گردید که علاقمندان زیادی جذب رشته کاراته شدند. گفتنی است که درآن زمان سبک های شوتوکان زیر نظر استاد نصرتیان، سبک وادوریو زیر نظر استاد آقا میر و سبک کیوکشین زیر نظر استاد شیرزاد تعلیم داده می شد.

سبک کان ذن ریو که قدیمی ترین سبک فعال کاراته در ایران بود توانست با انتخاب نفرات برتر بعنوان تیم ملی کاراته ایران در مسابقات قهرمانی جهان کاراته در سال ۱۹۷۷ در توکیو برگزار شد، حضور قدرتمند داشته باشد و عنوان سومی قهرمانی جهان را کسب نماید. و در سال ۱۹۷۹ نیز تیم ملی کاراته توانست در مسابقات قهرمانی آسیا عنوان سومی کومیته را از آن ایران نماید. سابقه کوتاه این سبک نشان داد که از نظر کاربرد با توفیق هایی توام بوده و کسانی که در این سبک کار کرده اند جنگجویان خوبی بوده اند و در مبارزه بر اثر عدم محدودیت در اجرای تکنیک های دست و پا توانسته اند بخوبی بدرخشند.

۲-۱-۲-۱ تأسیس فدراسیون کاراته در ایران:

سال ۱۳۵۱ بود که فدراسیون کاراته ایران تاسیس شد و دکتر فرهاد وارسته بنیانگذار سبک کان ذی ریو به ریاست فدراسیون کاراته منصوب شد. فعالیت فدراسیون کاراته با ۴ سبک (کان ذن ریو، شوتوکان، وادوریو و کیوکوشین) تا سال ۱۳۶۵ تداوم داشت.


جهت دانلود متن کامل تحقیق تاریخچه پیدایش کاراته در ایران و جهان  کلیک نمایید


نوشته شده در : شنبه 10 تیر 1396  توسط : نگار موسوی.    نظرات() .

برچسب ها: تحقیق تاریخچه پیدایش کاراته در ایران و جهان ، دانلود تحقیق تاریخچه پیدایش کاراته در ایران و جهان ، پیشینه تحقیق تاریخچه پیدایش کاراته در ایران و جهان ، مقاله تاریخچه پیدایش کاراته در ایران و جهان ، مقاله در مورد تاریخچه پیدایش کاراته در ایران و جهان ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.